Aptiterapia-leczenie miodem

Miód to jedno z najstarszych lekarstw jest z powodzeniem wykorzystywany we współczesnej medycynie. A co wy o tym myślicie.....

Aptiterapia-leczenie miodem

Postprzez róża14 4 lip 2012, o 11:15

Apiterapia to łac. apis – pszczoła i gr. therapia, czyli leczenie. Jest to jedna z metod profilaktyki i leczenia przy pomocy produktów pszczelich. Mimo że daje świetne efekty, była metodą bardzo mało znaną w społeczeństwie. Obecnie, w dobie mody na ekologię i medycynę naturalną, coraz częściej zwracamy na nią uwagę.

Apiterapia sięga w leczeniu po produkty pszczele. Jednym z takich produktów jest, transportowany przez pszczoły, pyłek kwiatowy. Pomaga on w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Pyłek kwiatowy ma przede wszystkim zastosowanie w Okulistyce. Dzięki zawartości witaminy A i ryboflawiny ma dobroczynny wpływ na wzrok. Pyłek kwiatowy podnosi również wytrzymałość psychiczną i fizyczną. Z tej przyczyny zaleca się go przede wszystkim osobom cierpiącym na depresję i nerwicę, a także kierowcom.

Przetwarzany przez pszczoły propolis znalazł szerokie zastosowanie w medycynie i profilaktyce całkiem niedawno, chociaż znany był już w starożytności. Leczenie propolisem okazało się efektywne i odnosi sukcesy przede wszystkim w ginekologii przy leczeniu chorób szyjki macicy i pochwy; w ortopedii w przypadku zakażeń, stanów ropnych i ubytków tkanek oraz w stomatologii.

Lecznicze działanie miodu pszczelego znali i z powodzeniem wykorzystywali ludzie już kilka tysięcy lat temu. Kiedy jednak oni robili to intuicyjnie, współcześnie – badania naukowe potwierdzają jego cudowne niemal właściwości antybiotyczne a także bakteriobójcze. Zastosowanie miodu pszczelego zależy jednak przede wszystkim od jego odmiany.
róża14
 
Posty: 156
Dołączył(a): 3 lip 2012, o 08:49

Re: Aptiterapia-leczenie miodem

Postprzez róża14 4 lip 2012, o 11:16

Mleczko pszczele wykazuje przede wszystkim właściwości odżywcze i wzmacniające. Posiada wiele cennych witamin i składników mineralnych. Poprawia samopoczucie i koncentrację i przywraca równowagę psychiczną. Polecane jest dla osób w każdym wieku, także dla niemowląt.

W lecznictwie oraz profilaktyce wykorzystuje się również jad pszczeli. Dzięki swoim właściwościom antygrzybicznym, przeciwbólowym, bakteriobójczym, przeciwzakrzepowym i przeciwzapalnym znalazł niezwykle szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej jak i tradycyjnej.

Najczystszy produkt pszczeli, jakim jest wosk, znalazł zastosowanie głównie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Popularne stają się maseczki z wosku pszczelego. Produkuje się z niego również maści, plastry, kremy czy pomadki do ust. Profilaktycznie zaleca się go jako ochronę zębów i dziąseł.
róża14
 
Posty: 156
Dołączył(a): 3 lip 2012, o 08:49


Powrót do Miody w medycynie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron